Parkowanie nowej domeny na hostingu – gdzie najłatwiej cz 1

Ostatnio dane mi było uruchamiać kilka nowych stron na różnych platformach hostingowych. Choć zajmuje się tematem od bardzo dawna to zaskoczyło mnie, że niektóre z nich nie były dla mnie bułką z masłem.

Plan uruchomienia jest prosty:

1. Kupić domenę

2. Zaparkować domenę w ramach uruchomionej usługi hostingowej

3. Utworzyć bazę danych

4. Edytować na jaki folder ma wskazywać zaparkowana domena

5. Nawiązać połączenie FTP

6. Wrzucić na FTP WordPress

Czas jaki musiałem poświęcić na te same czynności znacznie się różnił w poszczególnych przypadkach. Zaznaczę, że w każdym z tych przypadków w danym panelu poruszałem się po raz pierwszy – więc mogłem opierać się jedynie na intuicji i dotychczasowym doświadczeniu z innych paneli.

Na pierwszy ogień poszła usługa w home.pl

czas uruchomienia od początku do końca to ok 1 h

Wygląd menu – rozszyfrowanie zajęło mi chwilę:

home strona z szybkim menu zdjecie

home konfiguracja uslugi zdjecie

Parkowanie domeny zakupionej u innego operatora:

home parkowanie domeny zdjecie

Plusy:

 • nie trzeba samodzielnie ściągać WordPressa – można skorzystać z instalatora
 • web FTP

Minusy:

 • domena mogła być dodana dopiero po faktycznym zmianie DNS w firmie gdzie została wykupiona
 • poruszanie się pomiędzy poszczególnymi funkcjami nie była dol mnie do końca intuicyjne. Lista komend po lewej stronie nie odpowiadała do końca temu co chciałem uzyskać np. na liście jest „domeny” , ale po kliknięciu nie mamy możliwości dodania domeny – trzeba zrobić to w innym miejscu
 • ogólnie dużo opcji – nie wiem dlaczego, ale pomimo wielu udogodnień obsługa tego panelu przychodziła mi dość opornie, był web FTP ale nie było to dla mnie dość intuicyjne i wygrało przyzwyczajenie by skorzystać z z TC
 • męczący wygląd menu – małe ikony, dużo w jednym miejscu – jednak zdaję sobię sprawę, że to subiektywna ocena – czasami miałem wrażenie, że muszę mrużyć oczy
 • w wybranym pakiecie jedna baza danych – choć na moje potrzeby wystarczyło

Ogólna ocena poprawna – męczący panel, trzeba zaskoczyć z filozofią poruszania się po panelu. Kolejny raz wydaje się już łatwiejszy. Jednak dla mnie trochę oporne to wszystko było. Spodziewałem się mega łatwej w obsłudze platformy więc jestem trochę rozczarowany.

Następny w kolejce był serwer na platformie nazwa.pl

nie opisuję w tym artykule procesu aktywacji nowego serwera. Skupiam się jedynie na opisanych na początku krokach 2-6 (bez 1 bo wszystkie domeny mam kupione w zupełnie innej firmie).

Po zalogowaniu się na stronie trzeba wybrać z listy dostępnych narzędzi – i do każdego logowanie odbywa się zupełnie osobno. Może to być kłopotliwe dla początkujących ale nie musi.

Po zalogowaniu do active.admin już na pierwszym planie mamy podstawowe komendy – klika najważniejszy np. dodaj nową domenę.

nazwa strona z szybkim menu zdjecie

Sprawnie i prosto odbywa się parkowanie domeny.

nazwa parkowanie domeny zdjecie

Plusy:

 • czytelne w treści menu
 • podstawowe komendy już na starcie
 • uproszczona forma
 • administrator aplikacji

Minusy:

 • wiele kont do obsługi technicznej – osobno do zarządzania www, kreatorem itd. – dla mniej doświadczonego gracza niepotrzebne zamieszanie
 • pracuje na dużym monitorze – dla mnie za mała czcionka co okazuje się troszkę męczące

Ogólna ocena bardzo dobra. Dość sprawnie i szybko poszła instalacja po wcześniejszym zaparkowaniu domeny. Nie było problemów z oczekiwaniem na propagacje DNS jak w przypadku home.pl, czyli mogłem zacząć działać nim to się wszystko zrobiło.

 

Kolejne konto zarejestrowane było w hostit.pl

Podobnie jak poprzednio należało zaparkować domenę zakupioną zupełnie w innej firmie. Parkowanie domeny odbyło się dość szybko – wystarczyło wybrać z dostępnej w menu listy Zaparkuj nowa domenę i w jednym miejscu było wszystko jak należy do ustawienia – możliwość wyboru środowiska PHP nawet do PHP 7.0.

Tak wygląda panel po zalogowaniu się jako klient – wszystko w jednym miejscu – czytelnie:

hostit strona z szybkim menu zdjecie

 

Schemat menu przy dodawaniu nowej domeny do konta:

hostit.pl parkowanie domeny zdjecie

Plusy:

 • czytelne menu
 • poruszanie bardzo intuicyjne
 • funkcjonalność dostępna z menu podręcznego po lewej stronie – ale również ikony na stronie głównej
 • szybki dostęp do najważniejszych wskazówek po najechaniu na pole edycji – nie trzeba nic szukać wyjaśnienie jest czytelne i przydatne
 • łatwo i szybko wykonuje się wszystkie kolejne czynności

Minusy:

 • dla tych którzy z tego korzystają brak instalatorów programów – wszystko należy wgrać samodzielnie przez FTP (choć ja i tak zawsze tak robię)

 

Podsumowanie:

Porównując te trzy firmy to najłatwiej wszystko odbyło się w hostit.pl oraz w nazwa.pl. Niewątpliwe największe utrudnienia z jakimi dane było mi się zmierzyć to home.pl.

Pozytywne doświadczenie jakie z tego na pewno zapamiętam, to że wielkość firmy może wpływać na trudność w obsłudze. Małe firmy częściej słuchają uwag swoich klientów i co za tym idzie tak jak jest na pewno w hostit.pl dopasowują się do klienta, są wrażliwi na jego sugestie, nie trącą kontaktu z klientem.

Niebawem kolejne wpisy.

Komentarze